Об’єднання Німеччини 30 років тому — це не просто пам’ятна дата чи привід для святкування. Це поштовх до рефлексії складних проблем: взаємин у роз’єднаних суспільствах, можливості виходу з тоталітарної настанови до демократії, природи ностальгійних спогадів. Тому платформа культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво в межах проєкту #брюдершафт запускає дискусійну програму. До участі запрошено українських і європейських інтелектуалів, готових дивитися на досвід об’єднаного німецького суспільства та міркувати про об’єднання України, яке поки що залишається в просторі мрії.

Онлайн-трансляції відбудуться 20–21 жовтня на fb-сторінці Минуле / Майбутнє / Мистецтво

20.10
20
12.00
Остальгія: чому демократичні спільноти ностальгують за диктаторськими режимами

30 років єдиної Німеччини дозволяють побачити тенденцію: тугу за часами НДР. Це явище навіть отримало особливу назву — остальгія. Після Об’єднання саме цей феномен обмірковувала тамтешня література, кіно, масова культура. Саме з цим стикається Україна в процесах декомунізації. Коло питань остальгії скероване насамперед на такі потужні механізми моделювання і корегування колективної пам’яті, як ностальгія, почуття провини, ретравматизація. В чому процеси інтеграції в об’єднаній Німеччині можуть стати уроком, а в чому — застереженням?

Спікери

 • Ганна Улюра, літературна критикиня, літературознавиця, кураторка, дослідниця ідеолого-формуючих тенденцій в літературах перехідних часів (Україна)
 • Софія Андрухович, письменниця, перекладачка, авторка романів «Амадока», «Фелікс Австрія» (Україна)
 • Андрій Курков, письменник, публіцист, президент Українського ПЕН, єдиний з українських письменників, чиї книжки потрапляли до списків бестселерів в Німеччині (Україна)
 • Неля Ваховська, перекладачка, літературознавиця, дослідниця ідеологічного дискурсу Об'єднання у німецькому романі 1990-х років (Україна)


Модераторка

 • Оксана Форостина, письменниця, журналістка, співзасновниця видавництва Yakaboo Publishing, перекладачка книжки Пітера Померанцева «Це не пропаганда»
читати доклад
20.10
20
16.00
Перетворення 1990-го: бути (не)готовим прокинутися в новій реальності

Об’єднання Німеччини справляло враження, що неможливе можливо. Ще на початку 1989 року нікому б на думку не спало, що Берлінський мур впаде, холодна війна закінчиться, а ФРН і НДР стануть єдиною державою. Нова реальність 1990-го була трохи кафкіанською: ти ніби прокидаєшся у світі, до якого ніколи не був пристосований. Щоб зрозуміти себе, людина має знайти своє місце у певному сюжеті — і тут історія та література працюють зі спільними інструментами, але з різним матеріалом. Тож ми запросили до розмови історика та літературознавця.

СПІКЕРИ

 • Георгій Касьянов, історик, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу новітньої історії та політики Інституту історії України НАНУ (Україна)
 • Ігор Померанцев, письменник, публіцист, радіоведучий, правозахисник (Англія, Німеччина, Чехія)


МОДЕРАТОРКА

 • Оксана Довгополова, докторка філософських наук, кураторка проєкту Минуле / Майбутнє / Мистецтво
читати доклад
21.10
20
12:00
Розділені суспільства та оптика гідності

Чим, власне, є демократія? Яке поняття ключове, коли ми говоримо про перехід від диктаторського суспільства до громадянського? В загальній ейфорії об’єднання Німеччини здавалося, що достатньо просто об’єднатися — і все буде добре, але виявилося, що на цьому історія не закінчується. Ми вирішили зібрати інтелектуалів, які не перший рік ведуть діалог про головні цінності демократії — і незмінно приходять до поняття гідності. Пропонуємо розмову про розділені суспільства та крок до демократії в оптиці гідності. Ви почуєте голоси філософів, істориків, богословів, правозахисників. Спробуємо порефлексувати досвід Німеччини та помріяти про Україну.

Спікери

 • Галина Аккерман, письменниця, історикиня, оглядачка журналу «Politique Internationale» (Франція)
 • Константин Сігов, філософ, директор науково-видавничого об'єднання «Дух і Літера» (Україна)
 • В’ячеслав Горшков, релігієзнавець, дослідник культурної дипломатії доби УНР (Україна)
 • Регіна Ельснер, теологиня, дослідниця Центру східноєвропейських та міжнародних досліджень (Німеччина)


Модераторка

 • Оксана Довгополова, докторка філософських наук, кураторка проєкту Минуле / Майбутнє / Мистецтво
читати доклад